Idaho Tree Farm Committee 2019-2020

President:
Sean Hammond

Immediate Past President:
Russ Hegedus

Vice President:
Unfilled

Administrator:
Colleen Meek

Treasurer:
Madeline David

Budget:
Doug Bradetich/IFG Forester

Communication:
Erin Bradetich/IFG Forester

ITFC Certification Chair:
Mary Fritz/IDL

ITFC Inspector Chair:
Matt Engberg/NMI

District 1 Chair:
Andy Eckberg

District 2 Chair:
Tim Schaffer

District 3 Chair:
John Lillehaug

Tree Farmer:
Steve and Janet Funk

Tree Farmer:
Kurt & Sandra Koetter

Tree Farmer:
Kirk and Madeline David

Tree Farmer:
Tom Ballacker

Tree Farmer:
Dan Meyer

Tree Farmer:
Sean & Virginia Hammond

Forest Industry:
Doug Bradetich
Erin Bradetich
Russ Hegedus

Consulting Forestry:
Steve Bloedel
Matt Engberg

IDL Forest Stewardship:
Mary Fritz
Scott Sievers

Extension Forester:
Chris Schnepf

College of Natural Resources:
Robert Keefe

PLT:
Sandra Koetter

ILRCC:
Janet Funk

NRCS State Forester:
Frank Gariglio

Regional Sponsor:
Idaho SFI Implementation Committee, Inc.
Gretchen Lech

 

Idaho Tree Farm 2019-2020 District Chairs

District 1 — Benewah County, Bonner County, Boundary County, Kootenai County and Shoshone County
Andy Eckberg
Idaho Forest Group, Inc.
P.O. Box 108, Moyie Springs, ID  83845.
Phone: (208) 255-3276
Email: aeckberg@idahoforestgroup.com

District 2 — Clearwater County, Idaho County, Latah County, Lewis County, Nez Perce County
Tim Schaffer
Bennet Lumber Products
PO BOX 130
Princeton, ID 83857
Phone: (208) 877-1121
Email: tim@blpi.com

District 3 — Ada County, Adams County, Boise County, Canyon County, Gem County, Valley County, Washington County
John Lillehaug
P.O. Box 1250, McCall ID 83638
Phone: (208) 634-4566
Email: djlille@frontier.com

 

Information pertaining to the American Tree Farm System can be accessed via the “Leaders Only” links below:
American Tree Farm System Database: https://atfsdatabase.org/atfs/login.jsp?targetUrl=%2Fwelcome.jsp

American Tree Farm System Leaders: http://www.treefarmsystem.org/extranet/index.php